برای حذف نسخه قدیمی ضد ویروس شید به صورت دستی و از طریق فایل emrem.exe (حذف کننده اضطراری) مراحل زیر را انجام دهید:

۱ـ ابتدا نیاز است ویندوز را در حالت سیف مود اجرا کنید. ( Safe Mode )

 

برای وارد شدن به حالت سیف مود ویندوز راه‌های گوناگونی وجود دارد که با توجه به اهمیت آن‌ها اولویت بندی شده است:

 

 روش اول: کلید F8 برای همه نسخه‌های ویندوز

برای استفاده از این روش ابتدا کامپیوتر خود را ریستارت کنید. به محض این‌ که کامپیوتر شما پس از خاموش شدن روشن شد، کلید F8 یا ( Shift + F8 ) را پشت سر هم فشار دهید تا زمانی که با صفحه زیر مواجه شوید:‌

حذف نسخه قدیمی ضد ویروس شید

 

در این صفحه طبق نیاز خود یکی از گزینه‌های زیر را با استفاده از کلیدهای جهت‌دار انتخاب کرده و ENTER را از روی صفحه کلید فشار دهید:

  • ـ Safe Mode: حالت عادی سیف مود که در این حالت علاوه بر فایل‌ها و درایورهای مورد نیاز ویندوز، رابط گرافیکی آن نیز در اختیار کاربر خواهد بود. (مورد پیشنهادی ما )

 

  • ـ Safe Mode with Networking: علاوه بر خواص گزینه Safe Mode در این حالت درایورهای مربوط به شبکه نیز اجرا خواهند شد که به این ترتیب می‌توانید به یک شبکه یا اینترنت وصل شوید.

 

  • ـ Safe Mode with Command Prompt: این گزینه نیز همانند Safe Mode است با این استثناء که دیگر رابط گرافیکی ویندوز وجود نخواهد داشت و همه دستورات باید در خط فرمان (CMD) نوشته و اجرا شوند.

 

پس از انتخاب گزینه مورد نظر شما وارد حالت سیف مود ویندوز خواهید شد. استفاده از کلید F8 برای ورود به حالت سیف مود بهترین گزینه است و بخصوص زمانی کاربردی است که شما به رابط گرافیکی ویندوز دسترسی ندارید تا روش‌های دیگر را پیاده کنید. هم‌چنین این روش برای نسخه‌های مختلف ویندوز مثل XP و Vista و ۸ و... ثابت است.

تنها ایرادی که این روش دارد این است که در ویندوزهای ۸ و ۸٫۱ به دلیل این که سرعت بوت شدن بسیار سریع است، فرصت چک کردن کلید فشرده شده توسط کاربر بعضاً وجود نخواهد داشت. بنابراین اگر از دیسک‌های حالت جامد (SSD) بجای هارد دیسک استفاده می‌کنید و بخصوص اگر بایوس UEFI داشته باشید، ممکن است این روش موثر نباشد.

 

روش دوم: تنظیمات MSConfig برای ویندوز ۷ و ۸ و ۸٫۱ و ۱۰

با استفاده از دیالوگ MSConfig می‌توان تنظیمات مربوط به نحوه راه اندازی ویندوز، استارت‌آپ‌ها و سرویس‌ها را تغییر داد. به این منظور:

ابتدا دیالوگ RUN را اجرا کنید (نحوه اجرا  | کلیدهای WinKey + R ) سپس دستور msconfig را نوشته و OK را بزنید.

حذف نسخه قدیمی ضد ویروس شید

حال برنامه msconfig اجرا خواهد شد. به تب Boot رفته و تیک گزینه Safe boot را بزنید. با توجه به نیاز خود یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کرده و OK را بزنید:

  • ـ Minimal: این گزینه فایل‌های ابتدایی مورد نیاز ویندوز + رابط گرافیکی آن را برای کاربر راه اندازی خواهد کرد. (مورد پیشنهادی ما )
  • ـ Alternate shell: این گزینه مثل Minimal است با این تفاوت که رابط گرافیکی‌ای وجود نداشته و همه دستورات باید از طریق خط فرمان ویندوز (CMD) اجرا شوند.
  • ـ Active Directory repair: تعمیر کردن دیتابیس اکتیو دایرکتوری برای ویندوز دامین‌ها.
  • ـ Network: علاوه بر همه خصوصیات حالت Minimal امکان اتصال به شبکه یا اینترنت را نیز دارد.

حذف نسخه قدیمی ضد ویروس شید

 

 

    ۲ـ پس از اینکه طبق یکی از روش‌های بالا ویندوز خود را در حالت سیف مود اجرا کردید فایل emrem.exe را اجرا کنید. بعد از اجرا کردن عملیات حذف در بک‌گراند و بدون اینکه شما چیزی مشاهده کنید انجام می‌شود.

  •  فایل emrem.exe را می‌توانید از محل نصب نسخه قدیمی ضد ویروس یعنی مسیر “C:\ProgramFiles\SheedAntivirus”بردارید، و یا اینکه از لینک Sheed.to\emrem آن را دانلود کنید.

 

    برای اطمینان از حذف کامل فایل‌ها و درایور‌ها ابتدا به پوشه C:\Windows\System32\drivers  وارد شده و در قسمت سرچ کلمه arta را سرچ کنید. اگر فایلی وجود داشت که با arta شروع می‌شد آن را حذف کنید.

 

با انجام این مراحل آنتی ویروس به صورت کامل از سیستم شما حذف می‌شود. اکنون اگر از روش اول یا همان کلید F8 وارد سیف مود شده‌اید کافی است سیستم خود را ریستارت کرده تا ویندوز به صورت نرمال اجرا شود و اگر از روش دوم یعنی msconfig وارد سیف مود شده‌اید همان مراحل قبل را طی کرده و این‌بار تیک Safe boot را بردارید و ok کنید و اجازه دهید سیستم ریستارت شود و در حالت نرمال اجرا شود.