بعد از نصب برنامه، برای راحت‌تر کار کردن با برنامه بهتر است ابتدا با نمای کلی آن آشنا شوید. نمای کلی برنامه از دو نوار اصلی (نوار ابزار و نوار عنوان) تشکیل شده است. عکس‌های زیر نشان دهنده این دو آیتم است.

 

نوار ابزار:

 

نوار ابزار چندین علامت دارد که هر کدام جداگانه توضیح داده خواهد شد.

: این علامت بیانگر منوی اصلی ضد ویروس شید است، با کلیک بر روی این دکمه، منوی اصلی ضد ویروس نمایش داده می‌شود. (منوی اصلی در بخش جداگانه‌ای توضیح داده خواهد شد.)

: این دکمه بیانگر ورود به صفحه کاربری است، با انتخاب این دکمه به صفحه “ورود به حساب کاربری” در برنامه ضد ویروس شید هدایت می‌شوید.

نکته: اگر در بازارچه شید به حساب کاربری خود وارد شده باشید، در ضد ویروس شید به جای این دکمه، دکمه پروفایل کاربری  نمایش داده می‌شود که با کلیک بر روی پروفایل کاربری، بازارچه شید باز شده و صفحه پروفایل کاربری نمایش داده می‌شود.

: این علامت بیانگر صندوق پیام‌های برنامه است. تمامی پیام‌های برنامه بازارچه شید در این قسمت نمایش داده می‌شوند. تا زمانی که پیغام خوانده نشود، تعداد پیغام‌های خوانده نشده بر روی خود این علامت نمایش داده می‌شوند، که مثلا برای یک پیغام خوانده نشده به شکل روبرو خواهد بود.

: این دکمه فعال نبودن ضد ویروس شید را نمایش می‌دهد، با کلیک آن به صفحه فعال‌سازی در بازارچه شید هدایت می‌شوید  تا با وارد نمودن کد فعال‌سازی، ضد ویروس شید فعال گردد.

: علامت اصلی ضد ویروس شید در برنامه است.

: این علامت هشدار می‌دهد که محافظت شما خاموش است و می‌توانید آن را روشن کنید.

: نسخه کنونی ویروس یاب شما را اعلام می‌کند.

: این علامت به شما اخطار می‌دهد که تاکنون اسکن کامل انجام نداده‌اید.

: در صورت مواجه شدن با خطا در آنتی ویروس، از طریق سایت شید افزار رایانه هم می‌توانید خطا را گزارش دهید. برای این کار این دکمه را فشار دهید.

: با کلیک این دکمه به بخش تنظیمات ضد ویروس هدایت می‌شوید.

: برای مخفی کردن برنامه است و بعد از انتخاب آن، علامت برنامه فقط بر روی Taskbar نمایش داده می‌شود و با کلیک بر روی آن کل صفحه ضد ویروس شید، بر روی صفحه ویندوز نمایش داده می‌شود.

:  با انتخاب این دکمه ضد ویروس شید کامل بسته نمی‌شود بلکه در TaskBar در سمت راست پایین صفحه آیکونی آز آن قابل مشاهده است. در این حالت ضد یروس شید هم‌چنان به انجام کارهایی مانند محافظت درلحظه، اسکن اگر از قبل در حال انجام باشد، شناسایی ویروس‌های جدید و بروزرسانی ضد ویروس و… ادامه خواهد داد.

 

– نوار عنوان:

 

نوشته‌های سمت راست نوار عنوان که در بالای هر صفحه نمایش داده می‌شود، شامل عنوان خود صفحه و موارد مربوط به همان صفحه است. ولی دو مورد زیر در تمامی صفحه‌ها تقریبا یکسان است.

: با انتخاب این دکمه به صفحه اصلی (فهرست برنامه‌ها) هدایت می‌شوید.

: این دکمه شما را به صفحه قبلی باز می‌گرداند.

:   در صفحات مختلف برنامه، روی هر تصویر قسمت سمت چپ پایین، این علامت دیده می‌شود که با کلیک بر روی آن لینکی باز خواهد شد و شامل توضیحاتی در مورد آن تصویر است. هم‌چنین با قرار دادن موس بر روی این علامت توضیح کوتاهی هم در مورد عکس به صورت سریع قابل مشاهده است.

 

– پیغام‌ها در برنامه:

در هر صفحه ممکن است با پیغام‌های مختلفی مبنی بر انجام موفقیت آمیز، بروز خطا، هشدار، اطلاع رسانی و… روبرو شویم که هر کدام با رنگ جداگانه‌ای با متن‌های متفاوتی نمایش داده می‌شوند.

استفاده از رنگ‌ها در پیغام‌ها از قرار زیر است:

سبز = موفق

قرمز = خطا

نارنجی = هشدار

آبی = نمایش اطلاعاتی برای کاربر

 

– ToolTip:
یک پیام کوتاه تشریحی است که پس از قرار گرفتن موس بر روی یک علامت توسط کاربر، برای مدت زمان بسیار محدودی نمایش داده می‌شود. این نوع پیام برای ارائه اطلاعات مفید و تشریح عمل‌کرد دکمه‌های نوار ابزار و نوار عنوان و سایر قسمت‌های برنامه مانند آیکون‌ها و لینک‌ها، استفاده می‌گردد.

– منوی برنامه در هنگام بسته بودن برنامه:

وقتی ضد ویروس را می‌بندید، در گوشه سمت راست صفحه اصلی ویندوز، در کنار بقیه آیکون‌های برنامه‌های ویندوز، آیکونی از ضد ویروس هم قرار دارد که با کلیک راست روی آیکون ضد ویروس، منویی باز خواهد شد و بعضی امکانات اصلی برنامه از اینجا قابل دسترسی است.